Korytnica 2 dni - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Korytnica 2 dni

Splywy kajakowe > 2021

Spływ dwudniowy Korytnicą - cała długość rzeki do biwaku Bogdanka
Dwudniowa propozycja wyprawy Korytnicą to świetna propozycja na weekendowy wypad. Pomiędzy etapami znajduje się biwak w opiece Państwa Fliszta z leśniczówki Nowa Korytnica. Pole biwakowe nad jeziorem z szerokim i długim pomostem pozwala na pełen relaks. Wspomniane jezioro jest w użytkowaniu rybackim pana Marczuka z Jaźwin, który gwarantuje udane połowy ryb. Na polu biwakowym jest super drewniana wiata z miejscem na ognisko a także toaletami typu ToyToy

I etap w górnej części rzeki to wędrówka spokojną i bogatą przyrodniczo rzeką. Mijamy po drodze piękny i zabytkowy most kolejowy. Rzeka na tym odcinku ciekawie meandruje a dno jest kamieniste. Natomiast drugi odcinek do Bogdanki jest przedsmakiem Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Piękna i dzika przyroda powodują, że wrażenia ze spływu Korytnicą pozostają na długo w pamięci. Z doświadczenia wiemy, że opisywany spływ jest najczęściej powtarzany przez kajakarzy. Końcowy odcinek z Jaźwin do Bogdanki to przeprawa poprzez powalone drzewa a także przenoski przez progi wodne. Koniec spływu to biwak Bogdanka znajdujący się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego

1 dzień
Odcinek: Stara Korytnica do Nowa Korytnica;
Czas: ok. 5-6 godzin;
Dystans: 14,5 km

2 dzień
Odcinek: Nowa Korytnica - Bogdanka;
Czas: ok 6 godzin;
Dystans: 17 km

Lub
ODCINKI NA RZECE:

  • Mirosławiec Jez. Kosiakowo-Stara Korytnica (8,5 km), czas spływu: 3-4 godziny, poziom trudności: średni

Przez wielu uważany najpiękniejszy odcinek Korytnicy, ale jednocześnie jest jej jednym z trudniejszych etapów. Na tym odcinku rzeka jest najbardziej dzika i najszybsza. Spływ rozpoczyna się nad małym  i bardzo czystym Jez. Kosiakowo. Po przepłynięciu 500 m znajduje się oznakowany wpływ na szlak Korytnicy. Aż do Starej Korytnicy rzeka płynie przez las, miejscami jest bardzo szybka, w nurcie jest dużo zwalonych drzew i kamieni. Po drodze są 3 przenoski na zabytkowych młynach. Odcinek krystalicznie czysty z miejscami tarliskowymi pstrąga.

  • Stara Korytnica- Nowa Studnica (9 km), czas spływu: 2,5-3,5 godziny, poziom trudności: łatwy

Bardzo przyjemny odcinek. Nurt nie jest już tak silny jak na poprzednim etapie, ale cały czas odczuwalny. Rzeka silnie meandruje, a w krystalicznie czystej wody możemy podziwiać bardzo rzadkie i piękne włosieniczniki (jaskry wodne). Do mostu leśnego na wysokości Karwiagaci w rzece nie ma praktycznie żadnych przeszkód. Natomiast na ostatnich 3 km spływu można napotkać kilka zwalonych na rzekę drzew. Odcinek bez przenosek. Możliwość zakończenia spływu na leśnym moście.

  • Nowa Studnica- Nowa Korytnica (7 km), czas spływu: 2,5- 3 godziny, poziom trudności: łatwy

Odcinek z dużo słabszym nurtem i dwoma jeziorami na trasie spływu-  małym Jez. Studnickim, (ok. 500 m) i dużym Jez. Korytnickim (ok. 1 km). Można potraktować jako osobny etap lub połączyć z etapem ze Starej Korytnicy (ok. 6 godzin spływu). Jezioro Korytnickie słynie z ciepłej wody, więc warto odwiedzić je nawet w chłodniejsze dni.


  • Nowa Korytnica - Sówka (10 km), czas spływu: 3,5- 4,5 godziny, poziom trudności: łatwy

Bardzo malowniczy odcinek trasy. Rzeka płynie wśród lasów w coraz większym wąwozie. W czystej wodzie można podziwiać liczne ryby oraz przy odrobinie szczęścia ujrzeć nad lasem orły bieliki. Rzeka na tym odcinku jest wartka i dość szeroka, ale cały czas jest płytko. Na odcinku można napotkać parę zwalonych drzew.


  • Sówka - Bogdanka (5 km), czas spływu: 3 godziny, poziom trudności: średni/trudny

Za biwakiem rozpoczyna się krótki, ale najszybszy i bardzo malowniczy odcinek Korytnicy. Po obu stronach rzeki tworzą się wysokie ściany wąwozów porośnięte potężnymi, starymi drzewami. Łatwo tu o wywrotkę - dużo drzew i kamieni w rzece, często trzeba przenosić lub przerzucać kajak nad zwalonymi w koryto rzeki drzewami. Rzeka kończy bieg w Bogdance i wpływ do Drawy. Jesteśmy już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego