Informator - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Informator

Projekty unijne > Obozy wedrowne 2014 r

     Informator zachęcający do udziału w obozach wędrownych

Obozy wędrowne to nie jest turystyka z lekkim plecakiem, w zawsze słoneczną pogodę i z noclegiem w wygodnym pensjonacie. Słonce zawsze jest zamawiane, ale niekiedy trzeba zmodyfikować plany ze względu na gorszą aurę. Obozy wędrowne to przygoda - wyjazd w nieznane, z namiotem, plecakiem pełnym ekwipunku, jak jest możliwość to z kociołkem i gitarą. Trzeba być przygotowanym na palące słońce, albo deszcz, na to że trzeba będzie przejść przez rzekę, albo powspinać się na skałki. Wszystko zależy od miejsca gdzie się wybierzemy. Jakie wyposażenie jest potrzebne? Namiot, śpiwór, karimata - grupa jest niezależna i może nocować gdzie chce - na polanie, blisko wody, w miejscu widokowym. Posiłki na tych wyprawach przygotowywane są wspólnie - śniadania, kanapki, obiadokolacje na ciepło (przy ognisku lub na palnikach gazowych), niekiedy trafią się miejscowe specjały.
Wyjazdy są dla każdego. Przewodnik dostosowuje trasę do kondycji grupy, całodzienne wycieczki, przerywane są odpoczynkami w różnych atrakcyjnych miejscach. Nad wszystkim czuwa opiekun, który posiada wymagane przepisami uprawnienia, a oprócz znajomości trasy jest także skarbnicą wiedzy. Ten aktywny wypoczynek pozwala poznać nowych ludzi, których pasją są góry, zobaczyć miejsca, do których nie dojedzie się autobusem, przeżyć przygody i naprawdę odpocząć z dala od zmartwień.




ZALETY OBOZU WĘDROWNEGO

Jakie mamy wymierne korzyści z obozu wędrownego?
Podczas w
ędrówki jest dużo czasu na rozmowy - wtedy można najlepiej poznać siebie nawzajem.
Jest doskona
łą okazją do poznania swoich możliwości, poprawienia kondycji i pokonywania własnych słabości.
Obóz w
ędrowny jest „nowy". Dla uczestników, którzy jadą pierwszy raz to ciekawa, odmienna forma pracy, do której muszą się przyzwyczaić. Dla „starych turystów" każdy następny obóz też jest nowy z powodu zmiany terenu, miejsc noclegowych, kultury, klimatu, obrzędowości.
Uczestnicy obozu, którzy wspólnie znosz
ą trudy wędrówki, doskonale zgrywają się ze sobą.
Mo
żna zwiedzić dużo ciekawych miejsc - budowanie wrażliwości na piękno otaczającego nas świata i świadomości dorobku (kulturalnego, historycznego itd.) naszego kraju.
To, co odkryjemy na obozie w
ędrownym i miejsca, w które czasem przypadkowo dojdziemy w meandrach szlaku - są to zakątki, do których zazwyczaj nie dotrzemy poruszając się samochodem czy PKS-em, a naprawdę warto poznać tajemnice regionów (często są to bardzo magiczne miejsca)
Obcuj
ąc przez całe dnie z górami, lasami, czy jeziorami wytwarza się samoistna harmonia pomiędzy człowiekiem, a przyrodą.

Szczególny pozytywny aspekt ta forma przybiera w grupie  wędrowniczej:
Wyrobienie w
śród wędrowników odpowiedzialności za siebie i zespół.
Budowanie zaradno
ści i samodzielności u wędrowników
Mo
żliwość sprawdzenia się w działaniu na nowych polach służby
Budowanie samorz
ądności w drużynie
Dzia
łanie na granicy wyczynu

Powyższe punkty to tylko „kropla w morzu" wszystkich zalet, które ma obóz wędrowny. O reszcie przekonacie się sami, kiedy zorganizujecie tą formę pracy.

Mam nadzieję, że ten wstęp wywołał choćby najmniejszą iskierkę zainteresowania w Waszym oku i pomysł: A może spróbować wyjechać z drużyną w przyszłym roku na obóz wędrowny?


 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego