Menu główne:
Czernica to dopływ Gwdy. Jest to szlak płynący przez dzikie, mocno zalesione tereny. Mniej uczęszczany przez turystów, więc idealny dla osób które szukają ciszy i spokoju. Dość wartki nurt oraz licznie powalone drzewa sprawiają, że nie mamy czasu na nudę. Szlak słabo zagospodarowany, brakuje wiat i wyznaczonych miejsc na ognisko.
Warunki biwakowania dość ograniczone. Dobre warunki tuż przed miejscowością Czarne -
(wg www.szuwary.pl)
1 dzień) Pieniężnica – Łuszczyn (16 km). Wodowanie niedaleko miejscowości Brzezie. Wąska rzeczka płynie pośród suchych łąk i niewielkich zagajników. Wkrótce dopływamy do lasu, który początkowo ciągnie się wzdłuż lewego brzegu, a później przylega do rzeki z obu stron. Po 7 km dopływamy do przystani kajakowej w Sporyszu. znajdującej się przy drodze krajowej nr 25. Warto tu zrobić dłuższy postój – we wsi znajduje się pstrągarnia, zajazd “Ostoja” z bardzo smacznym menu, specjalizujący się w potrawach z ryb oraz mini zoo, w którym można podpatrywać wiele gatunków zwierząt. Kilkaset metrów za wsią znów wpływamy do lasu. Jest malowniczo, a na wygodnej, szerokiej na około 5 metrów rzece nie napotykamy zbyt wielu przeszkód. Płynąc cicho można tu zobaczyć żerujące łanie lub sarny. Koniec etapu w Łuszczynie.
2 dzień) Łuszczyn – Czarne (14 km). Kilkanaście minut od wypłynięcia z prawej strony wpada rzeczka Biała, będąca również atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Następnie dopływamy do kolejnej, niewielkiej osady zagubionej wśród lasów – wsi Dzików, a po niecałej godzinie do zabytkowego dworu w Przyrzeczu, zwanym dawniej Leśnym Młynem. Kajaki musimy przenieść obok pstrągarni, w której można kupić świeże i wędzone ryby. Przed nami wyraźna dolina o szerokości około 100 metrów, z lasami sosnowymi na zboczach oraz pasami nadbrzeżnych łąk i gajów olchowych. Nurt jest dość szybki, dno piaszczyste, głębokość nie przekracza 1 metra. Koniec etapu niedaleko miasteczka Czarne, w którym warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego oraz barokowy kościół z XVII wieku. Niedaleko pola namiotowego warto zwiedzić leśną ścieżkę edukacyjną. Jej trasa, o długości ponad 5 km przebiega przez drzewostany we wszystkich fazach rozwojowych. Na ścieżce znajduje się kilkadziesiąt tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej.
3 dzień) Czarne – Węgorzewo(10 km). Nakrótszyetap spływu. W centrum miasteczka zabytkowy młyn, dalej Czernica płynie pośród łąk i sosnowych lasów w głębokiej, wąskiej dolinie. Z uwagi na sąsiedztwo poligonu wojskowego jest to teren niezamieszkały – brak jakichkolwiek osad ludzkich sprzyja bliskiemu kontaktowi z przyrodą. Za zabytkową elektrownią wodną w Łomczewku na rzece kilka bystrzy – odcinków z szybkim prądem i licznymi głazami w nurcie.