Brda Swieszyno - Plaszczyca - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brda Swieszyno - Plaszczyca

Splywy kajakowe > 2020

Dzień 1 - 20.08 (Świeszyno – Stara Brda 11,7 km ok.4 godziny)

Dzień 2
- 21.08(Stara Brda – Nowa Brda 13 km ok. 4,5 godziny)

Dzień 3
- 22.08 (Nowa Brda – Rzewnica 20,4 km ok. 6-7 godzin) Sklep 500 m od początku jeziora z prawej strony - dopłynąć do parkingu leśnego.

Dzień 4
- 23.08 (Rzewnica – Płaszczyca 13 km ok. 3 godziny) Sklep w Płaszczycy ABC Ok. 500 m w lewo na moście.



Dzień 1
czwartek (Świeszyno – Stara Brda 11,7 km ok. 4 godziny)

Spływ rozpoczynamy w Świeszynie(233km). Na rozgrzewkę przepływamy Jezioro Pietrzykowskie Duże (zwane też Głębokim ) – jezioro raczej płytkie, porośnięte roślinnością bagienną. Po wpłynięciu na rzekę czekają na nas przeszkody w postaci zwalonych drzew, kamieni i wypłyceń. Po drodze mijamy osadę Trzyniec (227 km). Kontynuujemy do pierwszej krótkiej przenoski przy stawach rybnych w Starej Brdzie (222 km). Kilkaset metrów dalej do dyspozycji kajakarzy pole namiotowe z wiatą na ognisko, toi – toiem, bezpośrednio na brzegu z zacienionymi miejscami. Ten jedenasto kilometrowy odcinek jest często przez kajakarzy omijany za względu na niski stan wody, co zmusza do holowania kajaków.

Dzień 2
piątek (Stara Brda – Nowa Brda 13km ok.4,5 godziny)

Stara Brda
Czwartek(222km) – większość spływów rozpoczyna się właśnie z tego miejsca, ze względu na wystarczający poziom wody w rzece. Płyniemy wśród dziewiczej przyrody – na meandrującej Brdzie napotykamy na zwalone drzewa, głazy, które mijamy bez większych trudności. Przepływamy przez osadę Żołna (215km ), a kawałek dalej obok leśnictwa (213km), gdzie możemy skorzystać z pola biwakowego. Rzeka na tym odcinku nie przekracza 1 metra głębokości. Dopływamy do osady Nowa Brda (208km), gdzie na łączce za nieczynnym mostem kolejowym znajduje się miejsce na biwak (wiaty, toi-toi, miejsce na ognisko).

Dzień 3
sobota (Nowa Brda – Rzewnica 20,4 m ok. 6-7 godzin)

Nowa Brda (208km) – za osadą rzeka zwęża się, płynąc wśród zarośniętych brzegów. Po połączeniu z Modrą zauważalny jest wyższy stan wody. Na 202 km mijamy kolejne leśne pole biwakowe w Folbrychcie, za którym zaczyna się przełomowy odcinek Brdy – Rezerwat Przytoń. Powstał on w 1984 roku w celu ochrony połaci buczyny oraz rzadkich gatunków roślin np. marzanki wonnej, bluszczu pospolitego. Odcinek ten urzeka swoim krajobrazem i walorami przyrodniczymi. Uważany jest za najpiękniejszy fragment Brdy. Przepływamy obok ujścia rzeki Rudej, a następnie obok Rezerwatu Osiedle Kormoranów (197km). Po wypłynięciu z lasu Brda ma wygląd wąskiego jeziora. Przepływamy pod mostem drogowym na trasie z Przechlewa do Rzeczenicy – Dolinka – (195km), gdzie możemy zakończyć spływ lub kontynuować do pola biwakowego w Rzewnicy (190km) na prawym brzegu Jeziora Szczytno.

Dzień 4
niedziela (Rzewnica – Płaszczyca 13km ok. 3godziny)

Rzewnica (190km) – po rozpoczętym ciągu trzech jezior – Szczytno, Szczycienko, Końskie mijamy most łączący osady Szczytno i Zawada (185km) i dopływamy do ujścia Jeziora Końskiego, gdzie znajduje się przechlewski ośrodek OKSiR z polem biwakowym (182km). Przy wietrznej pogodzie na powyższym odcinku możemy zmierzyć się z dużymi falami. Po przepłynięciu jezior Brda wpływa w koryto rzeki o leniwym nurcie, gdzie na brzegach przeważają pola i łąki. Mijamy most drogowy między wsiami Jemielno i Płaszczyca (176km),
gdzie kończymy splyw.

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego